برگزاری جشن سال نو در مهد سلمان

برگزاری جشن سال نو هجری خورشید در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی

شنبه مورخ 24 اسفندماه 92 مربیان مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی به کمک نوآموزان با چیدن سفره هفت سین به استقبال جشن سال نو رفتند.

بازدید علمی از شرکت نوشابه سازی خنج نوشینه

روز یکشنبه مورخ 18 اسفندماه 92 نوآموزان مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی بازدید علمی را از شرکت نوشابه سازی خنج نوشینه بعمل آوردند در این بازدید نوآموزان با فرآیند تولید نوشابه های گازداد آشنا شدند.

برگزاری جشن نیکوکاری

برگزاری جشن احسان و نیکوکاری در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی

روز شنبه مورخ 17 اسفندماه 92 نوآموزان مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) جشن احسان و نیکوکاری را برگزار کردند.

افتتاحیه دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم

افتتاحیه دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم

به یاری خداوند منان و با همکاری دوستان و همکارانمان در قسمت های مختلف، توانستیم میزبان برگزاری دومین نمایشگاه قرآن کریم باشیم و آن را به منصه ظهور برسانیم، دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم مدیریت امور قرآنی شهرستان خنج و موسسه دارالقرآن احمد محمد الاحمدانی صابرین خنج طی فراخوان عمومی که در بهمن ماه اعلام شد از کلیه هنرمندان جهت ارائه آثار دعوت بعمل آورد.

دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم در روز شنبه مورخ 10 اسفندماه 92 آغاز شد و افتتاحیه رسمی آن روز یکشنبه مورخ 11 اسفندماه 92 ساعت 16:30 بود، افتتاحیه نمایشگاه با حضور فرماندار محترم، بخشدار مرکزی، نماینده امام جمعه شهرستان خنج، روئسای ادارات سطح شهرستان و جمعی کثیری از معتمدین و خیرین شهرستان و هنرمندان عزیز افتتاح گردید.
گفتنی است در این مراسم پس از تلاوت قرآن کریم و سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت کتاب و کتابخوانی پخش شد و پس از آن مدیر دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم آقای یوسفی ضمن عرض خیرمقدم به حضار اهداف از برپایی دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم را:

  • فرهنگ‌سازي مضامين و آموزه‌هاي قرآن كريم با بهره‌گيري از قالب‌هاي هنري
  • شناسايي استعدادهاي بالقوه هنرمندان تجسمي در با رويكرد قرآني
  • جهت بخشي و حمايت از هنرهاي اصيل اسلامي
  • آشنايي مخاطبين با نگاه وي‍‍ژه هنرمندان به قرآن
  • ارتقاي سطح آگاهي بصري و هنري مخاطبين و ايجاد فضايي جهت رشد و تنوير افكار عمومي
  • كشف استعدادها و ارتباط‌گيري هنري جوانان در زمينه‌هاي قرآني


برشمردند و موضوع نمایشگاه را " قرآن کتاب بیداری و زندگی" عنوان کردند ایشان در ادامه صحبت های خویش به کارآفرین جوان خنجی مسعود طلوعی اشاره کردند که با استفاده از خرده شیشه های دورریز شیشه بری های سطح شهر موفق به خلق آثار هنری زیبایی شدند، گفتنی است ایشان تا کنون بیش از 70 اثر قرآنی را با استفاده از همین تکنیک به نمایش گذاشتند و در این دوره از نمایشگاه یک غرفه جهت نمایش آثار ایشان اختصاص داده شد.

نکته قابل توجه این نمایشگاه ، قرآن خطی است که از طرف مجمتع علمی فرهنگی امیر میرزایی فیشوری جهت استفاده در نمایشگاه به امانت گرفته شده است و تاریخ کتابت آن را در سال 1310 هجری قمری تخمین زده اند (حدود124 سال قبل). این قرآن خطی توسط ملا عبدالعزیز ابن احمد شاه ابن اسماعیل به رشته تحریر در آمده است و با دورنگ مشکی (تهیه شده از دوده) و رنگ قرمز (تهیه شده از گل لاله) که برای نوشتن آیات از رنگ مشکی و برای نوشتن إعراب و اسامی سوره ها از رنگ قرمز استفاده شده است.این قرآن ارزشمند که قدمت زیادی هم دارد در تاریخ 25/3/1390 به وسیله محمد عزیز محمدی آزاد به کتابخانه امیر میرزایی فیشوری اهداء شده است.

در ادامه مدیر مسئول امور قرآنی شورای عالی مدارس اهل سنت جنوب ایران حاج آقا حسینی به نیابت از امام جمعه محترم به سخنرانی پرداختند و از به سخنان گهربار مقام معظم رهبری پیرامون اهمیت قرآن اشاره کردند و کلیه مردم را به قرآن خوانی و اهمیت آن در زندگی توصیه نمودند.

سپس ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از مسئولین برپایی نمایشگاه از روئسای ادارات سطح شهرستان و بویژه فرماندار محترم تقدیر و تشکر بعمل آوردند و در انتها دومین نمایشگاه بزرگ قرآن کریم را افتتاح کردند.

نکته قابل توجه حضور غافل گیرکننده دکتر قدرت اله نورسته (دکتر خنجی) در نمایشگاه بود...

در آخر جا دارد از همه عزیزان و دست اندرکارانی که ما را در برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه یاری کرده اند تشکر و قدردانی نماییم.

- اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خنج.

- مدیریت آموزش و پرورش شهرستان خنج.

- پرسنل مدیریت امور قرآنی شهرستان خنج.

- پرسنل دارالقرآن احمد محمد الاحمدانی صابرین.

- پرسنل مجتمع علمی فرهنگی صابرین.

- پرسنل مهدکودک و پیش دبستانی سلمان فارسی صابرین.

- پرسنل کتابخانه امیر میرزایی فیشوری صابرین.

- انجمن خوشنویسان شهرستان خنج

- انجمن نقاشی شهرستان خنج

- کارآفرین جوان خنجی جناب آقای مسعود طلوعی.

- مجتمع علمی فرهنگی امیر میرزایی فیشور.

- مکتب خانه های فیشور، بیغرد و سده.

- پرسنل غرفه حجاب و عفاف شهر اوز.

- انجمن خوشنویسان شهر اوز

و همه عزیزانی که با ارسال آثار هنری خود باعث زیبایی هر چه بیشتر نمایشگاه شده اند.

برگزاری نمایشگاه عرضه غذاهای سنتی و محلی در مهد

روز یکشنبه مورخ 11 اسفندماه 92 به مناسبت هفته سلامت مردان يك دوره نمايشگاه عرضه غذاهاي سنتي در مهد كودك سلمان فارسي خنج برگزارشد.
اين مراسم به همت مجتمع علمی فرهنگی صابرين شهرستان خنج ترتيب داده شد و در آن والدین نوآموزان، انواع غذاها و دسرهاي سنتي را تهيه به معرض نمايش گذاشتند.در اين مراسم امام جمعه محترم شهرستان خنج شیخ عبدالصمد ابونجمی، پرسنل مجتمع صابرین، محمدي سرپرست بهزيستي شهرستان خنج و جمعی از والدین نوآموزان حضور داشتند.

 
 

برگزاری جلسه ی آموزش مشاوره تغذیه در مهد سلمان فارسی

برگزاری جلسه ی آموزش مشاوره تغذیه در مهد سلمان فارسی خنج

روز سه شنبه مورخ 6 اسفندماه 92 جلسه ی پیرامون آموزش مشاوره تغذیه توسط خانم شمسایی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان خنج در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی برگزار شد.

بازدید نوآموزان از ایستگاه مرکزی آتش نشانی شهر خنج

بازدید نوآموزان مهد سلمان فارسی از ایستگاه مرکزی آتش نشانی شهر خنج

شنبه صبح مورخ 3 اسفندماه 1392 نوآموزان مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی بازدیدی علمی از ایستگاه آتش نشانی شهرستان خنج داشته اند گفتنی است در این بازدید نوآموزان پیش دبستانی با قسمت های مختلف ایستگاه اتش نشانی، ماشین آتش نشانی، کپسول آتش نشانی و. . . آشنا شدند و د رادامه نیز پس از اجرای سرود زیبایی از زحمات مامورین آتش نشانی تشکر و قدردانی بعمل آوردند. در انتها نیز یکی از مامورین عزیز ایستگاه طرز کار کپسول آتش نشانی را برای نوآموزان نمایش دادند.

برگزاری جش پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی

برگزاری جش پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی

امروز یکشنبه مورخ 20 بهمن ماه 1392 چشن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در مهد کودک و پیش دبستامی سلمان فارسی برگزار گردید، در این روز نوآموزان مهد کودک هر کلاس سروده های انتقلابی را آماده کرده و در حضور ریاست محترم اداره بهزیستی شهرستان، ریاست و معاونت محترم مجموعه علمی فرهنگی صابرین شهرستان خنج اجرا کردند و در انتها نیز بیرون از ساختمان مهد راهپیمایی را با شعارهای به پایان رساندند.

گزارش تصویری بازدید نوآموزان از کتابخانه عمومی صابرین خنج

گزارش تصویری بازدید نوآموزان از کتابخانه عمومی مجتمع علمی فرهنگی صابرین شهرستان خنج

روز دوشنبه مورخ 14 بهمن ماه 1392 نوآموزان مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی از کتابخانه عمومی مجتمع علمی فرهنگی صابرین شهرستان خنج بازدید بعمل آوردند و در این روز هر کدام از نوآموزان با عضویت در کتابخانه و آشنایی کامل با کتاب و شیوه کتابداری با فرهنگ کتابخوانی آشنا شدند. در ادامه شما را به تماشای تصاویر دعوت میکنیم...

برگزاری جشن میلاد حضرت محمد «ص» در پیش دبستانی سلمان فارسی

برگزاری جشن میلاد حضرت محمد «ص» در پیش دبستانی سلمان فارسی

برگزاری جشن میلاد حضرت محمد«ص» در مهد کودک و پیش دبستانی سلمان فارسی خنج این جشن در روز سه شنبه 24 دیماه 1392 جهت تفهیم ولادت حضرت محمد«ص» به نوآموزان و ایجاد اتحاد و همبستگی بین تمام مسلمانان جهان در این هفته توزیع شیرینی بین نوآموزان و والدین آنها صورت گرفت و نوآموزان با طراحی نقاشی های پیرامون این ولادت حضرت محمد دلبستگی و شور و علاقه خود را به آن حضرت ادا کردند.

 

اهمیت کتاب برای کودکان

اهمیت کتاب برای کودکان

تحقیقات نشان می دهد که صرف نظر از وضعیت اقتصادی – اجتماعی ، بچه هایی که در خواندن موفق اند چند خصوصیت مشترک دارند :

+ . والدینشان از آنها انتظار تحصیلی بالایی دارند .

+ . والدین یا خواهر و برادر بزرگتر در انجام تکالیف مدرسه به آنها کمک می کنند .

+ . والدین آنها با صدای بلند کتاب یا مطالب دیگر را برایشان می خوانند  .

+ . آنها در خانه کتاب دارند .

وقتی صحبت از مطالب خواندنی برای بچه ها می شود ، هر چه قدر بر اهمیت در دسترس بودن کتاب تأکید کنیم باز هم کم است . بچه ها نباید فکر کنند خواندن کاری است که فقط در مدرسه انجام داد .

شما چند بار با وضعیت زیر روبرو شده اید ؟

فرزندتان باید روز شنبه یک گزارش را به معلم خود تحویل دهد .

جمعه شب است و شما نمی توانید او را به کتابخانه ببرید .

اگر در قفسه های کتاب خود مطالب مرجع داشته باشید فرزندتان می تواند بدون ترک خانه گزارش قابل قبولی بنویسد . لازم نیست برای درست کردن یک کتابخانه مرجع در خانه خود متحمل هزینه سنگین بشوید . دایرة المعارف ها ، لغت نامه ها و مطالب مرجع دیگر در بعضی از جاها به صورت دست دوم به فروش می رود . سعی کنید کتاب هایی را تهیه کنید که خیلی قدیمی نباشد و آنها را در جایی نگهداری کنید که به راحتی در دسترس شما و فرزندتان باشد . به خاطر داشته باشید که اگر در خانه رایانه و مودم دارید از منابع مختلف اینترنت نیز می توانید استفاده کنید . گر چه استفاده از اینترنت مجانی نیست!

هدف اصلی از نوشتن ، انتقال اطلاعات ، متقاعد کردن و سرگرم کردن است . بیشتر مطالبی که بچه ها در مدرسه می خوانند ، به خصوص از کلاس چهارم به بعد ، برای دریافت اطلاعات است . اگر بچه ها متوجه جنبه ی سرگرمی بسیاری از کتاب ها و مجلات موجود بشوند ، به خواندن در خانه علاقه ی بیشتری پیدا می کنند .

اگر در خانه مجموعه ی خوبی از کتاب های کودکان دارید ، قبل از خواب که می خواهید برای فرزندتان قصه بخوانید ، برای پیدا کردن قصه دچار مشکل نمی شوید . باز هم می توانید از فروشگاه هایی که کتاب هایی دست دوم می فروشند استفاده کنید . می توانید از دوستانتان بخواهید کتاب هایی را که دیگر برای گروه سنّی فرزندانشان مناسب نیست به شما بدهند یا با دوستانی که فرزندانشان هم سن فرزندان شما هستند قرار بگذارید که کتاب هایتان را به همدیگر قرض بدهند .

وقتی می گویند کتاب ها در دسترس باشد منظور همین است . بچه ها باید بتوانند به آنها دست پیدا کنند ، به آنها دست بزنند ، آنها را ورق بزنند و بخوانند . اگر کتاب های جلد اعلا را در قفسه های شیشه ای نگهداری کنید و آنها را از دور تحسین کنید هیچ فایده ای به حال فرزندانتان نخواهد داشت . البته خوب است که از سن پایین به فرزندانمان بیاموزیم که به کتاب احترام بگذارند اما اگر روی قفسه کتاب ها علامت « دست نزنید » نصب کنیم یا با رفتار خود به بچه ها نشان بدهیم که نباید به کتاب دست بزنند ، به جای تشویق کتاب خوانی ، بچه ها را از این رفتار منصرف می کنیم .

و اما چگونه به کودکان آموزش دهیم به کتاب احترام بگذارند ؟

+ به بچه ها یادآوری کنید که با دست های تمیز به کتاب ها دست بزنند .

+ از آنها بخواهید کتاب ها را پاره نکنند ، صفحات کتاب ها را تا نکنند .

+ فرزندانتان را کمک کنید برای کتاب های خود نشان گر درست کنند . به آنها بگویید که به جای باز گذاشتن کتاب ها در حالت دَمَر که به شیرازه ی کتاب فشار وارد می آورد ، از نشانگر استفاده کنند .

+ به همدیگر کمک کنید و صفحات یا شیرازه ی کتاب هایی که پاره شده اند را تعمیر کنند .

+ با نام فرزندتان مُهری تهیه کنید تا در کتاب های خود بزند . اگر فرزندتان احساس کند کتاب جزو اموال شخصی اوست ، بهتر می تواند مسئولیت نگهداری آن را به عهده بگیرد .

و اما به هر جا می روید همراه خود کتاب ببرید .

بچه ها از انتظار کشیدن  متنفّرند . اگر ماشین خراب شود ، اگر صف فروشگاه بلند باشد یا اگر مطب دندانپزشکی بیش از حد شلوغ باشد حتی خوش خُلق ترین بچه نیز می تواند رفتاری از خود نشان بدهد که والدین را به ستوه بیاورد .

تنها علاج این است که خود را با سرگرمی های گوناگون برای موقعیت های اضطراری مجهّز کنید . هر جا که می روید ممکن است موقعیت اضطراری پیش بیاید ، پس هر جا که می روید اسباب بازی و کتاب را بخشی از اثاتیه خود قرار دهید .

قبل از این که از خانه خارج شوید از فرزندانتان بخواهید که هر کدام کتاب یا مجله مورد علاقه خود را برای بردن انتخاب کند . می توانید آنها را در کوله پشتی فرزندتان ، در کیف خود یا در کیف نوزادتان بگذارید .

شاید به نفعتان باشد که بادوام ترین کتاب ها را با خود ببرید یا کتاب ها و مجلاتی را ببرید که از گم شدن یا خراب شدن آنها ناراحت نمی شوید .

همه والدین می دانند که بردن کتاب و اسباب بازی به سفر خیلی از اوقات یعنی جا گذاشتن کتاب یا اسباب بازی در سفر . اگر به جایی مانند ساحل دریا یا رستوران می روید که ممکن است کتاب های خوب در آنجا آسیب ببینند یا اگر فرزندتان حواس پرت است ، کتاب های کتابخانه را به همراه خود نبرید .

اگر بتوانید بچه ها را در موقعیت های پرتنش سرگرم نگه دارید هم برای اعصاب خودتان خوب است و هم پیش همه مردم دنیا عزیز می شوید  . اگر هنگام انتظار کشیدن در صف برای دو کودک سرشار از شیفتگی و هوشیار با صدای بلند کتاب بخوانید خیلی بهتر از آن است که در راهروهای فروشگاه دنبال یک بچه نق نقو بدوید در حالی که بچه دیگر توی چرخِ دستی  نشسته است و جیغ می کشد و هر آن ممکن است تعادل خود را از دست بدهد و بیفتد . چقدر پدری که بچه خود را در صندلی مخصوص در رستوران آرام و سرگرم نگه می دارد در نظرمان خوشایند است و چقدر پدری که کودک نوپای خود را ول می کند تا در زمان رستوران پرسه بزند و مواد غذایی را روی زمین بریزد ، ناخوشایند . با کمی برنامه ریزی و چند کتاب خوب می توانید روابط خود را با دوستان ، همسایگان و غریبه ها بهبود بخشید .

در اختیار بچه های مریض نیز ، کتاب و مجله قرار دهید .

خواندن مطالب پایین تر بهتر از این است که آدم چیزی نخواند . چرا ؟ چرا باید بچه ی مریض با چشم های تب دار خود به صفحه تلویزیون زُل بزند حال آنکه می تواند مهارت خواندن خود را تقویت کند ؟ حتی کتاب های کارتونی هم باارزشند . آنها هم مانند ادبیات داستانی « واقعی » شامل طرح ، شخصیت پردازی و گفت و گویند . مجله های نوجوانان با جذابیّت های ظاهری شان برای بچه های ده – دوازده ساله منبع لذت اند و شامل انواع سبک های نوشتاری غیر داستانی نیز می شوند که بسیاری از بچه ها به قدر کافی فرصت آشنایی با آنها را پیدا نمی کنند . با خواندن این مجله ها ، بچه ها برای مطالبی که باید در بزرگسالی بخوانند آمادگی پیدا می کنند . اگر فرزندتان یک دوران طولانی نقاهت در پیش رو دارد ، ( مثلاً بعد از آبله مرغان ، سرخک یا برونشیت ) اطمینان حاصل کنید که مطالب خواندنی کافی در اختیار دارد تا سرگرم بماند . اگر بتوانید هر روز که از سر کار به منزل برمی گردید چیز جدیدی به مطالبش اضافه کنید خیلی خوب است . وقتی بچه ها نه آن قدر مریض اند که تمام روز را بخوابند و نه آن قدر سلامتند که به فعالیت های روزمرّه بپردازند ، خیلی زود کِسِل می شوند . وقتی به داروخانه می روید تا شربت سینه بگیرید ، به دکّه روزنامه فروشی هم سری بزنید و مجله ای را که به نظرتان جذاب است انخاب کنید . اگر جاده سلامتی را ادبیات پیش پا افتاده هموار می کند می ارزد با پرداخت این بهای اندک باعث رضایت فرزندتان شوید و به هر حال خواندن از بسیاری فعالیت های دیگر که فرزند بیمارتان می تواند انتخاب کند ، سالم تر است .

و اما این را بدانید

به عنوان پاداش به فرزندانتان کتاب یا مجله بدهید.!!!

کتی ای . زهلر نویسنده ی کتاب « 50 روش ساده برای علاقمند کردن فرزند به مطالعه» می گوید مسئله پاداش دادن به بچه ها برای رفتارها یی که از آنها انتظار داریم ، مسئله پیچیده ایست زنی که من می شناسم برای این که فرزندان خود را به خواندن تشویق کند در صفحه ده یا پانزدهم لای کتاب اسکناس می گذاشت . استدلال او این بود که اگر تا آن صفحه می خواندند جذب می شدند و واقعاَ هم همینطور بود .!!!!!!!خطر!

من به شخصه طرفدار این نیستم که به خاطر گرفتن نمره های خوب درمدرسه یا به خاطر تعداد کتاب هایی که می خوانند ، به بچه ها پاداش بدهیم . اما قبول دارم که بعضی اوقات بچه ها مستحق پاداشند و فکر می کنم بد نیست چیزهایی را به آنها بدهیم که می خواهیم برایش ارزش قائل شوند. پاداش را به خاطر رفتارهایی باید به بچه ها داد که « ورای وظیفه» آنهاست نه به خاطر رفتارهایی که در روند عادی زندگی از آنها انتظار داریم . البته که نمره های خوب مایه افتخار است . اما نمره های خوب باید در طولانی مدت و به خودی خود پاداش کار فرد محسوب شود . خواندن هم همینطور است . بعضی از بچه ها هنگام رقابت شکوفا می شوند و به همین دلیل نیز برنامه مطالعه تابستانی کتابخانه ها می تواند مفید باشد . البته اگر کودک را با پاداش به خواندن تشویق کنید ممکن اثر عکس داشته باشد : آیا با برداشتن پاداش انگیزه ی خواندن از بین می رود ؟

فرض کنید فرزندتان یک کار واقعاً قابل توجه انجام داده است . مثلاً باعث پیروزی تیم فوتبالشان شده است یا دو هفته پشت سر هم در تعطیلات پایان هفته از خواهر و برادر کوچک ترش بدون هیچ شکایتی نگهداری کرده ، یا برای نظافت محله اهالی محل را بسیج کرده است .

چطور است به او نشان بدهید که به کار او افتخار می کنید و به عنوان پاداش کتاب یا مجله ای را به او بدهید که با موضوع کارش در ارتباط داشته باشد : می توانید به او یک رمان ورزشی یا کتاب در باره ی نگهداری از بچه بدهید یا او را مشترک یک مجله مربوط به طبیعت و محیط زیست کنید .

اگر کاری که انجام داده است کوچک تر است می توانید به او یک کتاب مصور یا کتابِ جدول و معما بدهید . مثلاً یک دایرة المعارف کودکان . اگر فرزندانتان را طوری بار آورده اید که به خواندن علاقه مند باشند از دریافت چنین پاداشی به هیجان می آیند . علاوه بر آن وقتی مطالب خواندنی به عنوان پاداش استفاده می کنید این مفهوم را نزد بچه ها تقویت می کنید که کتاب ، مجله و حتی مجله ی مصور کودکان ، فی نفسه باارزش اند .

+++

آری عشق به کتاب و مطالعه می تواند دروازۀ دنیایی از یادگیری ، فرهنگ و اندیشه را به روی فرزندتان بگشاید .

 

نویسنده:افسانه جمالیفرد

انظباط و مهد کودک

 انظباط و مهد کودک

اگر کودک تمام روز و هر روز در منزل در کنار شما باشد ، کنترل و مدیریت رفتار او احتمالاً ساده تر ، اما شاید خسته کننده تر خواهد بود . این در حالی است که سایر کارهای بیرون از منزل ، مانند پرداخت قبوض و غیره نیز باید انجام گیرد . به این منطور، مهد کودک ممکن است اولین راه چاره و انتخاب شما نباشد ، ولی احتمالاً بهترین مکان موجود و در دسترس است . از طرفی ، کودک نیز باید به محیط جدیدی که سازماندهان آن افرادی غیر پدر و مادرش هستند ، عادت کنند ؛ همچنین به مقررات جدیدی که باید بپذیرد و نیز مجازاتهایی غیر منتظره ای که در صورت نپذیرفتن این محدودیتهای جدید با آن مواجه می شود . مسئولین مهدکودک ، در مقایسه با والدین ، به گونهُ غیر قابل اجتنابی در مقابل رفتارهای ناشایست ، تحمل کمتری نشان می دهند . در آنجا فرزندتان همبازیهای متعددی دارد که ممکن است در بین آنان کودک قلدر و بزن بهادری وجود داشته باشد . بازی گروهی جالب ، اما نیازمند مشارکت است ؛ یعنی مفهومی که توسط اغلب کودکان خردسال ، به آسانی درک و پذیرفته نمی شود . مهد کودک سلمان فارسی خنج

اگر کودک برای هماهنگ کردن خود با مهد ، مشکل داشته باشد ، رفتارش در منزل نیز ممکن است پسرفت کند و چنانچه بازیِ طبق مقررات مهد را دوست نداشته باشد و برای بر هم زدن اوضاع کل مجموعه تلاش کند ، بعید نیست رفتار مزاحم و مختل کنندهُ او به قدری غیر قابل تحمل گردد که از شما خواسته شود مهد دیگری برای او در نظر بگیرد .

این هم نوع مجازات خوشایند برای شما !

اثر مهد در رفتار کودک ، و راههایی برای ارتباط با مربیان و سایر کارکنان مهد

جنبه مثبت : مهد کودک جالب و سرگرم کننده است . اغلب کودکان خردسالی که می شناسیم ، از صمیمیت و رفاقت و تعامل اجتماعی که در کنار مهد کودک تجربه می کنند ، لذت می برند . صادقانه و بی پرده بگویم، حوصلهُ کودک از بازی  با شما احتمالاً سر می رود ؛ زیرا اغلب سرود ها و شعرهای شما را بارها شنیده است . همسالان او بسیار سرگرم کننده تر و از محافظه کاران بزرگسالی که در منزل هستند ، بسیار چابک تر و پر تحرک ترند .

در حقیقت ، والدینی را می شناسیم  که با وجود در اختیار داشتن راه حلهای دیگر، فرزند شان را به مهد می فرستند ؛ زیرا حضور در آنجا تجربهُ مثبتی برای کودک تشخیص می دهند .

کودک ممکن است در مهد ، نسبت به منزل رفتار بهتری داشته باشد .

وقوع چنین چیزی می تواند موجب شرمندگی شود ؛ چرا کودک «نه» را از زبان مربی می شنود و درک می کند ، ولی وقتی شما با زبانی متفاوت با او صحبت می کنید ، تهدیدهایتان را را نادیده  می انگارد ؟ علت این است که مربی مهد در ساعاتی از روز که کودک به خوبی استراحت کرده و در نتیجه سرحال تر است ، با او معاشر و همراه است .

توجیه قابل قبول تر این است که مربی مهدکودک ، تعیین مقررات و محدودیتهای مناسب و چگونگی عمل به تهدیدها و مجازتها ی معنادار را آموخته است .

آیا مهد را تهاجمی تر می کنید ؟ در تحقیقی نشان داده شده است که مهد ، تمایل کودک به تهاجمی تر بودن را تقویت می کند . این مسئله ، موضوعی بحث برانگیز است و بی شک در مورد هر کودکی صادق نیست .

در حقیقت ، گاهی ممکن است کودک نوپای شما مهد را چنان رعب انگیز ببیند که خجول تر و رام تر شود . در هر صورت ، رقابت  کودکان برای جلب توجه فرد بزرگسالِ ِ سرپرستِ آنان ، امری عجیب و غیر عادی نیست .

بسیاری از کودکان ، با پرخاشگری و یا حداقل سماجت و قاطعیت ، به این محیط مملو از رقابت ، واکنش نشان می دهند .

    اگر بعد از شروع مهد ، متوجه شدید که رفتار فرزندتان پرخاشگرانه تر شده ، یکی از علل ممکن است بالا بودن نسبت تعداد کودک به مربی باشد . به عبارت دیگر ، شاید مربی با کودکِ زیاده خواه گروه بیشتر سرگرم شود وبه بقیه گروه توجه کمتری نشان دهد . بد نیست چند بار بدون اطلاع قبلی ، بازدیدهایی از مهد داشته باشید و برای برطرف کردن شک و تردیدهایتان ، با سایر والدین گفت و گو کنید .

وقتی رفتار پرخاشگرانه در مهد ، به جای تلاش برای برطرف کردن آن توسط مربی مهد ، از طریق مجازاتهای متناسب تحمل می   شود ، اوضاع ممکن است آشفته شود . حتی اگر کودک فشاری برای رقابت احساس نکند ، در منزل رفتار پرخاشگرانه و کلمات رکیک و مستهجن همسالانش را تقلید کند . آنچه ابتدا به عنوان یک تقلید کورکورانه شروع می شود ، در صورت کنترل نشدن ، به یک مشکل جدی رفتاری تبدیل می گردد .

آیا مهد کودک ، فرزندتان را خسته و بد خلق می کند ؟ وقتی در پایان یک روز بازی فعالانه , کودکِ خود را از مهد تحویل می گیرید ، انتظار دارید خسته باشد و اگر دیدید در بدو ورود به منزل بسیار خسته است و بارها قشقرق برپا می کند ، احتمالاً در طول روز در مهد، به اندازهُ کافی استراحت نکرده است .

بسیاری از کودکان نوپا ، هنوز به بیش از دو ساعت خواب میان روز نیاز دارند و اگر بعد از یک ساعت از خواب بیدار شوند ، در پایان روز ، بیش از حد خسته و بداخلاق خواهند بود . در اغلب مهدها ، زمانی برای خواب و استراحت بعد از ناهار در نطر گرفته می شود ، اما این زمان ممکن است بسیار کوتاه ، از نظر زمانی نامناسب و ناکافی باشد و با مدیریتی ضعیف اداره و برآن نظاره شود . حتی اگر در مهد فرزند شما ، برنامهُ خواب بعد از ظهر ، بدون محدودیت زمانی اجرا می شود ، شاید کارکنان مهد و نیز محدودیت جا ، فضایی را ایجاد کند که نه آرام است و نه مشوق و محرک خواب .

اگر کودک شما بتواند در سر و صدای ایجاد شده بر اثر بیداری شدن قبل از موقع سایر کودکانِ همبازی اش بخوابد ، در صورت دیر هنگام بودن خواب بعد از ظهر ، او در زمان خواب شب ، به اندازهُ لازم و کافی خسته نخواهد بود . خواب نیمروزی در مهد و در زمان نامناسب ، می تواند در برنامهُ خواب شب کودک ، اختلال ایجاد کند و همچنین ، مانع خوابیدن او در ساعات تعیین شده شود . این امر باعث می شود روز بعد که او به مهد می رود ، کمبود خواب داشته باشد .

به دیگر نشانه های کمبود و کاستی موجود در مهد کودک توجه کنید .

پرخاشگری و بداخلاقی مرتبط با خستگی ، تنها علائم وجود مشکل در مهد نیستند . شاید کودک شما از رفتن به مهد کودکی که پیش از این به مدت دو سال با خوشحالی و رضایت در آنجا به سر برده است ، اجتناب کند و یا به گونه ای غیر عادی آرام و گوشه گیر و یا حتی افسرده شود . شاید این رفتارها ، واکنشی به بعضی امور رایج در منزل باشد . اما ابتدا اجازه بدهید نگاهی به تغییرات احتمالی در مهد بیندازیم . برای شروع تحقیق ، از کودک بپرسید چه چیزی او را ناراحت می کند . احتمالاً از اینکه او تا چه حد می تواند صریح و با بصیرت باشد ، شگفت انگیز می شوید .

تحقیقات و پرس و جوهای خود را با بازدید از مهد کودک ادامه دهید . آیا در گروه کارکنان ، تغییراتی پدید آمده است ؟ آیا مربی قبلی فرزندتان ، آن مهد را ترک کرده ایا به کلاس دیگری منتقل شده است ؟ آیا میزان وظایف ، با ورود یک کودک دیگر افزایش یافته و این تغییر ، باعث خستگی و فرسودگی شده است ؟ آیا ورود کودک جدید ، موقعیت فرزند شما در گروه را مورد تهدید قرار داده است ؟ آیا کودک شما دیگر بزرگ ترین ، سریع ترین ، بامزه ترین و یا محتاج ترین کودکِ قلدر و بزن بهادری وجود دارد ؟ اثر ویرانگر افزایش یک کودک دیگر به مهد یا از دست دادن مربی مورد علاقۀ کودک را ناچیز نپندارید .

شاید برای تغییر وضعیت موجود ، کاری از دست شما ساخته نباشد ، اما صحبت با کادر آموزشی مهد اشکالی ندارد . ایشان ممکن است از اثر تغییرات ایجاد شده در مهد ، بر فرزندتان بی خبر باشند ؛ زیرا او احساساتشان را تا زمان به منزل رسیدن در خود محبوس می سازد .

خوشبختانه کودکان نوپا بسیار شفاف و صریح هستند ، اما شاید کودک شما برای کنار آمدن با مسائل ، شیوۀ بزرگسالانه ترِ تحمل و دست و پنچه نرم کردن را انتخاب کرده باشد . بعضی تغییرات در کارکنان مهد اجتناب ناپذیرند و کودک باید کنار آمدن با آنها را یاد بگیرد ، اما چنانچه نسبت متناسب کودک به مربی در آنجا رعایت نمی شود و یا میزان ابقای کارکنان کم و نسبت نقل و انتقال جایگزینی زیاد است ، شاید بد نباشد در پی مهد دیگری بروید که در آنجا فرزندتان از توجه کافی برخودار باشد .

اگر در گروه کودکان مهد ، کودک قلدر و زورگویی وجود دارد ، فرزند شما ممکن است تنها کودکی نباشد که از او می ترسد . مربیان و روانشناسان کودک ، درباره میزان گستردگی این مشکل ، نگرانی فزاینده ای دارند . شما و مربیان مهد می توانید مقالات متعددی در باره قلدری و زورگویی در کتابخانه ها ، انترنت و با مراجعه به وزارت آموزش و پرورش به دست بیاورید . اگر چه مهد ممکن است راه ساده را انتخاب کند و از پدر و مادر قلدر و زورگو بخواهد مهد دیگری برای او پیدا کنند ، تا وقتی پدر و مادر ونیز خود این کودکان برای کنترل و مدیریت رفتار ، توصیه های مشاوران را دریافت و به آنها عمل کنند ، این مشکل برای کودک جاری و ساری خواهد ماند .

درست همانند منزل شما ، مهد ها نیز برای به حداقل رساندن هرج و مرج ناشی از حضور کودکان نوپا – در هر محلی که باشند – مقرراتی دارند . بازیها و فعالیتها باید زمانی شروع و جایی پایان گیرند و ایمنی و نیز احساسات هر دانش آموز باید حفظ شود . تعداد و پیچیدگی مقررات و قوانین در مهد کودک فرزندتان ، نشان دهندۀ شخصیت مربیان و متأثر از ترکیب کودکانی است که در آنجا حضور دارند .

شاید کودک خود را در مهد کودک و پیش دبستانی بیابید که دارای روش انظباطی مغایر با شخصیت اوست . اضطراب جدایی مستمر ممکن است علامتی باشد دال بر اینکه حتی کنترل و مدیریت آزادانه و سرسری مهد ، برای کودکِ رام ومحافظه کار شما بسیار خشن و آشفته است . ازطرف دیگر ، برای کاشف کنجکاو پرسشگر شما ، مقررات می تواند بیش از حد محدود کننده باشند و باعث شوند که نیمی از روزش را در صندلی وقفه بگذراند . این ناهماهنگیها استثنائی و نادرند ، ولی با وجود تحقیقات جامع و فراگیر شما پیش از ثبت نام فرزندتان در مهد ممکن است پیش بیایند .

اگر علیرغم گفتگو و در میان گذاشتن مسئله با مربی مهد ، مشکل همچنان به قوت خود باقی باشد ، شما باید به جستجوی مهد کودک یا مرکز پیش دبستانی دیگری برآیید که ادارۀ آن با شخصیت ذاتی فرزندتان هماهنگی بیشتر و بهتری داشته باشد . اگر مشکل در مهد جدید هم ایجاد شود ، نگاهی به روش کنترل و مدیریت رفتار کودک در خانه بیندازید . آیا شما در مورد تهدید ها و مجازاتهایتان ثابت قدم و مصر هستید؟ آیا مشکلات زناشویی شما جدی تر از آنی نیست که فکر می کنید ؟ شاید زمان مشاوره با مشاور خانواده یا روانشناس کودک باشد .

محدودیت برخورداری از امتیاز ، احتمالاً در صدر فهرست مجازاتهای مربی فرزند شما قرار دارد .« نمی تونی در جعبه شن بازی کنی! » و یا « زنگ بازی ، تو باید توی کلاس بمونی ! » نمونه های از این محدودیتهاست . اعمال این مجازاتها آسان است و اغلب میتواند با رفتار ناشایست معینی ارتباط داده شود . مثلاَ « اگه مکعبها رو پرتاب کنی ، امروز دیگه نمیتونی با اونا بازی کنی.» بسیاری از مربیان مهد کودک یا آموزگاران پیش دبستانی ، دوست دارند چند پند و اندرز مختصر هم به تهدید ها و مجازاتهایشان ضمیمه کنند .ایشان به عنوان آموزگار احساس می کنند وظیفه شان گفتن این مطلب به کودک است که کتک زدن همبازیشان کار خوبی نیست و او را آزار می دهد .وقتی عهده دار مسئولیت کودکانی هستید که به گفته های شما گوش سپرده اند , کمی تبلیغ دربارۀ رفتار خوب و صحیح ، ممکن است کار شما را آسان تر کند .

بعضی مربیان مهد کودک ، هنگام انتخاب نوع مجازات ، وقفه را ندیده می گیرند که البته عجیب نیست . فکر می کنم دلیل ای کار نیاز به کمک مربی مخصوصی برای انجام این کار باشد که برای مهد مقرون به صرفه نمی باشد . اگر چه من و شما ، هر دو می دانیم که نصب قفل زنجیری به درِ اتاق کودک در زمان وقفه ، راهکاری ایمن ، انسانی مؤثر است ، بسیاری از مربیان مهد میل ندارند این طور شایعه شود که آنها « حبس کننده» کودکان بد رفتارند . بدون وجود اتاق جداگانه ای برای تنبیه ، یکی  از مربیان باید از کودک که روی صندلی وقفه نشسته است ، برای سپری کردن دورۀ مجازاتش ، مراقبت کند.

یکی دیگر از دلایل استفاده نکردن مربیان مهد از وقفه ، بی اطلاعی آنان از چگونگی واکنش شما نسبت به آن است . به آنان اطمینان دهید که شما این مجازات را تأیید می کنید و آن را با موفقیت در منزل به کار برده اید .

اکر چه برقراری ارتباط  و گفت و گو با مربی فرزندتان ، دربارۀ موارد انظباطی اهمیت زیادی دارد ، یادتان باشد که مسئولیت او انتخاب و اعمال مجازات برای رفتارهای ناشایستی است که در اتاق ساختمان مهد به وقوع پیوسته اند . در غیر این صورت و اگر گونه ای دیگر رفتار کند ، در دام « صبر کن تا پدرت به خانه برگردد... » خواهد افتاد . به خاطر داشته باشید که تمام کودکان و مخصوصاً کودکان نوپا ، نسبت به وعده های فوری ، چه مثبت و چه منفی ، واکنش بهتری نشان می دهند .

اگر جرمی که کودک مرتکب شده ، از مربی جرم مختصر و ناچیزی نباشد ، در پایان روز به شما اطلاع خواهند داد و پیگیری و مجازات بیشتر کودک ، به نظر شما بستگی دارد . یک گفت و گوی کوتاه ( پنج دقیقه ای )  که طی آن از موضع مربی حمایت می کنید ، برای انسجام و همبستگی بین شما و مربی اهمیت دارد . البته از یاد نبرید که فرزندتان تنها یک کودک نوپاست .وسوسه نشوید که او را با یک وقفۀ اضافی یا « حبس کردن» مجازات کنید . محرومیت مختصری از یک امتیاز ، مثلاً نیم ساعت کمتر تماشای تلویزیون را می توان تعیین کرد ، اما در اغلب موارد مجازات مقرر شده در مهد باید کافی باشد .

وقتی فرزندتان در مهد در مقابل اجرای مقررات سرسختی می کند ، مجازات او باید در مهد انجام گیرد.

نویسنده: افسانه جمالی فرد

اختلالات خواب در کودکان

اختلالات خواب در کودکان

اختلالات خواب مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به مرحله خواب عمیق و سخت به خواب رفتن است. این اختلالات می تواند ناشی از بیماریهای روانپزشکی مانند اضطراب، بیماریهای سیستم تنفسی(خرناس) یا به عنوان نوعی بیماری سالمندان است.

از مهمترین اختلالات خواب بی خوابی و فلج خواب یا بختک است.

اختلال خواب شایعترین شکل مشکلات رفتاری  در کودکان است و تشخیص آن بر اساس معیارهای بالینی است، هر چند در بعضی موارد مطالعات اختصاصی و آزماشگاهی مورد نیاز است.

علایم: عدم توجه و تمرکز حافظه و یادگیری، بی خوابی ، خواب آلودگی، اختلالات تنفسی، شب ادراری، کابوس شبانه، مشکلات روانی و همچنین استفاده از داروهای روان درمانی می باشد.

درمان: بررسی زیستی، روانی، اجتماعی و رفتاری کودکان نقش اساسی در درمان مشکلات خواب کودکان دارد. گاهی مشاوره با متخصصین مورد نیاز می باشد.

در صورتی که اختلال خواب در کودکان درمان نشود، منجر به اختلال در توجه، تمرکز، حافظه و یادگیری و رفتاری می شود.  همچنین بازده فعالیت های آموزشی این کودکان، در سطح پایین تری نسبت به همسالان خود می باشد.

انواع اختلال خواب:

1- بی خوابی: خودداری از رفتن به رختخواب، مشکلات شروع خواب و تداوم آن در کودکان شایع است. بی خوابی های متناوب در طول شب طبیعی است که در 33درصد کودکان در سن 1-2سالگی دیده می شود.

نوزاد در طول شب ممکن است دچار افزایش این مشکل به علت افزایش دریافت مایعات که منجر به افزایش ادرار می گردد نیز شود.

سندرم کولیک شیرخواران، اوتیت مدیا، بازگشت معدی مری، آلرژی غذایی از دلایل دیگر بی خوابی در شیرخواران می باشد.

2- خواب آلودگی: خواب آلودگی شدید در روز ممکن است در اثر کاهش کمی خواب در شب باشد. این کودکان اغلب در اتومبیل به خواب می روند. گاهی کودکان در مدرسه و یا در حین خواندن به خواب می روند.نارکولپسی حالت مزمن خواب آلودگی شدید در روز است که نادر بوده و تشخیص آن با تاریخچه وحال عمومی کودک است و شبیه به یک ضایعه نورولوژیک ویا روانی خود را نشان می دهد.

 درمان شامل تنظیم وقت بیداری و درمان دارویی روانی عصبی می باشد.

 3 اختلال تنفسی وابسته به خواب : مشکلات تنفسی وابسته به خواب نیازمند به تشخیص و ارزیابی پزشک دارد. آپنه در خواب ممکن است از انسداد کامل یا نسبی راه های هوایی یا عدم کنترل مرکز عصبی تنفسی باشد .

 4- کابوس شبانه: اضطراب یکی از علل آن می باشد و به طور متناوب انجام و موجب تداخل با زندگی روزانه و عملکرد طبیعی کودک می شود.

 5- اختلال بیداری: معمولا بیداری طبیعی بعد از  دوره  خواب کامل پیش می آید. ولی اختلالاتی مانند راه رفتن  در خواب و بیداری توأم با گیجی نیز از علایم این نوع اختلال است.

 درمان  مؤثر در مورد اینگونه اختلالات وجود ندارد، بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز تجویز می گردد.

 6- اختلالات ریتمیک حرکتی: برخی از اختلالات حرکتی همراه با خواب اتفاق می افتد مانند ضربه به سر و اطراف و دندان قروچه نیز از علل بی خوابی می باشد.

 7- شب ادراری: شب ادراری به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم میگردد.

 اگر کودک در طی روز خشک باشد عللی مانند مثانه نورولو ژیک و اختلال آناتومیک وجود ندارد. شب ادراری ثانویه ممکن است در مشکلات روحی، اجتماعی و یا هیجانی باشد. گرفتن تاریخچه و آزمایش کامل ادرار از نظر دیابت و عفونت ادراری لازم است. ایمی پرامین تا حدودی در درمان مؤثر است.
8- بعضی مواقع بیماریهای مانند ضایعات سیستیمیک خواب را تحت تأثیر قرار می دهد. دردهای مزمن، آسم برگشت معدی مری و عفونت اغلب اختلال خواب ایجاد می نماید. بعضی داروهای درمان آسم و ضد احتقان ها، تحریک کننده نظیر کافیین و شکلات و بیماریهای روانی، اضطراب ، افسردگی ، داروهای اعتیاد می توانند موجب اختلال بیخوابی در کودکان گردند.

بحث و نتیجه گیری:

مشکلات خواب در کودکان شایع و علت آن عملکرد اجتماعی خانوادگی و هیجانی هر فرد بستگی دارد. مشکلات عصبی و روحی روانی می تواند باعث بیخوابی گردند. تضاد فرهنگی والدین تأثیر بسزایی در خواب کودک دارد. کودکانی که والدین آنان از یکدیگر جدا زندگی می کنند و یا کودکانی که با والدین خود در زمینه رویدادهای روزمره گفتگو نمی کنند بیشتر در معرض اختلالات قرار می گیرند.